Skip links

DİL BAĞI HİÇ KONUŞMAYAN ÇOCUKLARDA KONUŞMAYA ENGEL DEĞİLDİR

DİL BAĞI HİÇ KONUŞMAYAN ÇOCUKLARDA KONUŞMAYA ENGEL DEĞİLDİR

Doğumdan önce embriyolojik gelişim sürecinde anne karnındaki 4.haftada dilin 2/3 ön kısmı gelişir. İlk başta 3 adet dil tomurcuğu belirir. Bu tomurcuklardan uç kısımdakiler sağ ve sol olarak hızla büyüyerek orta hatta birleşirler. Bu aşamada dil henüz ağız tabanından ayrılarak serbest hale gelmemiştir.  İlerleyen haftalarda dil ağız tabanından serbestleşerek hareketli hale gelir sadece frenulum denen bağ ile ağız tabanına tutunur. İşte bu dönemde meydana gelen bozukluk sonucu dili ağız tabanına bağlayan frenulum ya tam olarak serbestleşemez ya da hücre çoğalmasıyla kalın bir hal alarak dilin serbestleşmesini engeller. Bu durum Ankiloglossi (Dil Bağı/ Hipertrofik Frenulum Linguale/ Kısa frenulum) olarak adlandırılır.

Dil bağı dil ucunu dişlere doğru kaldırmayı engellediğinde problemdir. Dil bağı aslında herkeste vardır. Ama dilin uç kısmına kadar olan dil bağı problemdir ve doktora gidilmesi gerekir. Dil bağının dil ucuna kadar olması sadece birkaç sesin çıkışını etkiler ama çocuğun yarım konuşmayla da kendisini ifadesini etkilemez. Çünkü diğer seslerin çıkışı için dilin dişe kaldırması gerekememektedir.

GECİKMİŞ KONUŞMA UZMANI , KONUŞMA ENGELLİLER FDERASYONU BAŞKANI Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Özgür TEKOL.
Bu makale hiçbir şekilde kopyalanarak hiçbir sitede yada sosyal medyada yayınlanamaz. Sadece web sitemdeki ilgili link paylaşılabilir. İçeriği yayınlayanlar hakkında yasal haklarımı kullanmaktan çekinmeyeceğim.

Leave a comment