Skip links

NEW BULGARIAN ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞUNUN 30.YILINDA ÖZEL İNDİRİMLE DKT TEZSİZ-TEZLİ DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ  YÜKSEK LİSANS PROGRAMIMIZ

mülakat formunu doldurmak için link (formu gönderdikten sonra gönderdiğinize dair bir whatsapp mesajı atın lütfen. Teknik bir probleme takılmanızı istemeyiz.)

https://ozgurtekol.com/tr/dktform/

Programla ilgili görsel ve videolar için link

https://ozgurtekol.com/tr/dil-ve-konusma-terapisi-yuksek-lisans-programi/

Türkiyede 2,5 milyona yakın Dil ve Konuşma Problemli birey vardır. Bu problemleri çözecek konuşma terapisti yılladır yeterli sayıda bulamadık. Türkiye’deki tüm üniversiteler konuşma terapisi lisans programından mezun olmayanları yüksek lisans programlarına kabul etmemektedir.. Ama biz her branştan lisans mezununu kabul ediyoruz. Türkiye’de konuşma terapisi lisans programlarından mezunlar  yüksek lisans programlarına başvurup  kontenjan yetersizliğinden, dil ve ales problemlerinden dolayı yüksek lisansa kabul edilmeyen başvuruları da alıyoruz. Eskiden konuşma terapisi lisans programlarından mezun yoktu ve Türkiye’den mezun konuşma terapistlerinin hepsi şu an Türkiye’deki  yüksek lisans programlarına giremiyorlar. Her geçen gün yüksek lisans yapmak zorlaşmıştır.

Bu sebeple YÖK’ün denklik verdiği sofya kliment ohridski üniversitesiyle 2012 yılında Dil ve Konuşma Terapisi programını açtım. 2 dönem mezun verdik mezunlar YÖK’ten denklik belgelerini aldıktan sonra hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde üzerlerine öğrenci yazılarak çalışmaya başladılar. Üniversitenin dönem sürelerini uzatması, örenim ücretlerini arttırması,  kayıt katılım ve mezuniyet koşullarını zorlaştırmasından dolayı işbirliğimi sonlandırdım. Pandemide online yüksek lisans vermeyi kabul eden YÖK’ün denklik listesinde olan, dönem süreleri kısa, öğretim dili İngilizce, öğretim ücretleri ucuz olan Bulgaristanın başkenti Sofya’da olan New Bulgarian Üniversitesiyle anlaştım. (aşağıdaki linkle YÖK’ün sitesinden e-devletle sorgulanabilir)

2021 öğrencilerini bu 2022 EYLÜL ayında mezunlarımızı veriyoruz. Üniversite program devam ederken ara dönemlerde yeni program açmıyor. Üniversite  eski gurup mezun olmadan yeni öğrenci gurubu almıyor. Çoğu Avrupa üniversitesi  ara dönemlerde öğrenci kabul etmezler.

New Bulgarian Üniversitesiyle DİL VE KONUŞMA terapisi master programının Türkiye’deki  Tüm kayıt yetkisini aldım.  (mülakat hariç.bu üniversitenin tasavvurundadır.)

Öğrencileri bölüm yerine yabancı dil hazırlık sınıflarına kaydeden ( bölüme kayıt yapamazlar çünkü hazırlık sınıfı okunmadığı için ) danışmanlık firmalarını aradan çıkarmış bulunmaktayım. Danışmanlık firmaları yurt dışında okumak isteyenleri çok fazla sıkıntıya sokmaktadır. Danışmanlık firmaları tüm bölümlere öğrenci gönderirken ben sadece mezun olduğum Dil ve Konuşma Terapisi yüksek lisans programına öğrenci göndermekteyim.

Bulgaristan’da İngilizce Dil ve Konuşma Terapisi master proramı olan tek üniversite New Bulgarian Üniversitesidir.

 

30 Yıl önce kurulan New Bulgarian Üniversitesi Bulgaristan’da Balkanlar’da ve Avrupa’da Pandemiden dolayı örgün eğitimi zoom üzerinden veren tek üniversitedir.

2022 eğitim yılında ekimde başlayacak eğitim yüz yüze eğitime geçme planlanırken coronanın tekrardan yükselişe geçmesiyle üniversitenin aldığı kararla  2. Defa ve son olmak üzere  örgün eğitim uzaktan  eğitimle verilecekir.( Verilecek diploma örgündür bu bölüme kamera ve sesiniz kapalı da olsa katılmanız mecburidir. Devam mecburiyeti vardır. ) Bu yüzden bizi arayan kişilere aylardır dönemedik.

2022 EKİM’de programa başlayan öğrenciler  2023 EYÜL’de mezun olacaklar. Mezun oldukltan  hemen sonra 2023 Ekimde yeni kayıt olan öğrenciler yüksek lisansa başlayacaklar.

Dikkat 2022 örgün onnline programda öğrenci olacaksınız eğitim 3 sömester ( yaz dönemi dahil ) toplam12 ayda mezun olacaksınız.

2023 alımları tamamen yüz yüze eğitime dönülecektir. 2023 te yeni açılacak tamamen yüz yüze program için başvurular  2022 kesin kayıtlarından hemen sonra başlayacaktır. Ortalama 1 yıl öncesinde başvurular alınacak olup erken tarihte mülakat yapılacaktır .  öğrenci D tipi vize işlemleri için aylar öncesinden kayıtlar yapılarak tanınma prosüdürleri yapılacak ve  daha sonra 3- 4 ay süren vize işlerinin tamamlanması yapılacaktır. Yüz yüze eğitimlerde  bürokratik işlemler uzaktan eğitime göre daha uzun sürmektedr.

Bulgaristan’daki New Bulgarian Üniversitenin kendi sitesi https://www.nbu.bg/

YÖK’ten sorgulama yapmak için Google “ YÖK Okul Tanima Sistemi “ yazmakla yada https://okultanima.yok.gov.tr/ adresini girerek direkt denkliğini sorlayabilirsiniz. Okulun YÖK’ün listesinde olduğğunu göreceksiniz. Kesinlikle YÖK listesinde olmayan üniversitelrden mezun olmayanların denklik başvurularını kabul etmiyor ve kesinlikle denklik vermemektedir. Üniversite adını kullanan YÖK’ün listesinde olmayan sahte üniversitelere kayıt yapmanızı tavsiye etmiyorum.

ALES şartımız yok. ALES sadece Türkiye’deki üniversitelerin istediği bir şarttır.

Mülakat şartı vardır.

Türkiye’de bir yüksek lisansta öğrenci olmanız başvurunuzu engellemez.

Tüm lisans programlarının başvurusuna  açık olması demek  bilimsel alt yapının verilmeyeceği anlamına gelmemeli. Hangi lisans programından mezun olursanız olun temel bilimsel hazırlık eğitimlerinizi de eğitim dönemi içinde alarak çok kısa bir sürede yüksek lisans programından mezun olabilirsiniz. Diğer üniversiteler gibi programın dışında vererek 1 yıl bilimsel  hazırlık ücreti alınmasını engelledik.

2011 de çıkan torba yasayla ( 26 Nisan 2011 tarihli 27916 sayılı resmi gazete ) lisans yüksek lisans , doktora mezunlarına DİL ve konuşma terapisti meslek ünvanı verilmiştir. Örneğin tıpta master yaparsanız doktor olamazsınız ama bu bölümde master yaparak bilim uzmanlığı dışında meslek ünvanı da alırsınız. Türkiye’de farklı alanlardan gelen lisans mezunlarına sadece meslek ünvanı Dil ve konuşma terapisi bölümünde verilmektedir.

Şu an New Bulgarian Üniversitesi Master programına 2. Grubumuzu gönderiyoruz. Bu çalışma ilk yapılan çalışma değildir. Pandemiyle beraber hemen örgün eğitimi zoom üzerinden verdik. 1.grubun öğrenim bilgisini ozgurtekol.com web adresinden takip edebilirsiniz. Bu web sitesinde program hocalar ve üniversite hakkında Türkçe bilgi edinebilirsiniz.

DİL ve KONUŞMA TERAPİSTİ SAYISI TÜRKİYE’DE NEDEN AZ

Lisans programları 2015 ve  sonrası açılığından mezun saysı azdır. Bu yüzden düşük KPSS puanlarıyla atamaları olmaktdır.

DİL ve KONUŞMA TERAPİSİ MASTER MEZUNLARININ DEVLET

HASTANELERİNE ATANMASI

2011’deki İlgili yasa ile yüksek lisans mezunlarının da ataması yapılmaktadır.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMININ  TEZLİ TEZSİZ TERCİH HAKKI VARDIR.

Tezli programın şartları daha ağırdır. Programın tezli yada tezsiz olması denkliğinizi etkilemez. Sadece denklik başvurunuzda istenen evraklar farklı olmaktadır. Tezli yüksek lisansta Tezini de YÖK’e sunmak zorunda kalırsınız. Denklik belgenizi yüksek lisans olarak alığınızda Türkiye’den mezunlarla aynı hak ve yetkilere sahip olacaksınız. İlgili kanunda tezli tezsiz ayrımı yapılmadığğı için yüksek lisans derecesi alınması yeterlidir. YÖK’ün Konuşma Terapisiyle ilgili denklik mevzuatını 2011 yılından beri takip etmekteyim. Tüm koşulları en iyi ben  bilmekteyim.

Denklik sonrası Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel ve devlet hastanelerinde yada özel açacağınız merkezlerde çalışabilirsiniz. İsterseniz mezun olur olmaz kendinize ait bir konuşma bozuklukları danışmanlık merkezi açabilirsiniz. Danışmanlık merkezi olarak örneğin 2+1 dairede danışmanlık adı altında hizmet vermeniz için bakanlık izinlerine tabi olmazsınız. Klinik adıyla olmadığı sürece sıkıntı olmamaktadır. Türkiye’den mezun Konuşma terapistlerinin de Klinik açması yasaktır. O yüzden Türkiye’den mezun konuşma terapistlerinin birçoğu konuşma bozuklukları danışmanlık hizmetleri adı altında hizmet vermekteler.

Denklik belgenizi aldıktan sonra Türkiye’den Dil ve Konuşma Terapisinden mezun olan lisans Yüksek lisans ve doktora mezunuyla aynı yetkiye sahip olacaksınız. Denklik belgesi Türkiye’de üniversitelerin verdikleri diplomalara denktir. Hastanede çalışmak ve Rehabilitasyon merkezinde üzerinize öğrenci yazılabilmesi için denklik belgesi alınması şarttır.

Hastanede çalışmak için de denklik belgesinin sağlık bakanlığına tescil ettirilmesi gerekmektedir.

Kesinlikle denklik sınavı yoktur.

PROGRAM AYRINTILI BİLGİ

Programın adı:  DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ TEZSİZ- TEZLİ  MASTER PROGRAMI

Eğitim türü: Örgün Eğitim. Eğitim uzaktan eğitim değildir. Pandemiden dolayı zoom ile internet üzerinden örgün eğitim olarak yapılmaktadır. Örgün eğitim, diploma alınana kadar ZOOM adlı internetten canlı yayın programı üzerinden devam edecektir.2022  gurubu Yüz yüze 7eğitime kesinlikle geçmeyecektir. Sadece yeni ekim 2023 eğitime başlayacak yeni öğrenci grubu yüz yüze eğitime katılacaktır.

Verilecek diploma : Örgün Eğitim diploması. Diplomada uzaktan yada açık öğretim ibareleri

yoktur.

 

KONTENJAN 25

Üniversite yönetimi bir daha örgün eğitimi  online olarak eğitim vermeyecekleri ve 3000’nin üzerinde bir taleple karşılaşıldığı için 8 kişilik kontenjanı 25’e çıkartmıştır. Yoğun talepten dolayı sosyal medya reklamı yapılmayacaktır. Başvuru mülakat bilgileri sadece önceden mesaj atanlara, programdan önceden haberdar olanlara gönderilmiştir. Program herkesin başvurusuna açıktır. 25 Kişi sadece Türkiye için aldığımız kontenjandır. Yunanistan ve AB ülkelerinden de katılımcılar olmaktadır. Sonuçta İngilizce ve online olunca program uluslararası olmuştur.

Üniversitenin kendi sitesindeki ders programı ve öğretim görevlilerinin listesi

https://ecatalog.nbu.bg/default.asp?V_Year=2019&YSem=2&Mod_ID=&Spec_ID=&PageShow=programpresent&P_Menu=courses&Fac_ID=4&M_PHD=0&P_ID=2997&TabIndex=1&l=1

ÖĞRENİM SÜRESİ

TEZSİZ Öğrenim süresi: 12 Ay ( 3 sömestr. diplomada 3 dönem yazacaktır. bilimsel hazırlık 2022 EKİM ile 2023 Eylül arasındaki Eğitim döneminin içinde verilecektir. Bu şekilde 2 dönem bilimsel  hazırlık okul harcı ödenmesine engel olunmuştur.  Tezsizde bitirme projesi bulunmaktadır. . tezsizler de yazın olan derslere katılacaklar. Tezsizlerin son dönem olan  yaz dönemi proje ödevi olacaktır. Yazın dersler olacaktır. Yaz dönemi ile 4 ay okulun bitmesi beklenmeyecek ve 1 yılda hızlı mezun olacaksınız. Yeni tezli ve tezsizler aynı sürede (3 sömestr / 1 yılda ) mezun olacaklar. Unutmayı bu üniversitede yaz dönemi vardır. İkisinde de aynı dersler olacak ve tezsiz transkriptinde  proje ödevi , tezlide ise tez konunuz görünecektir.

Her dönem canlı dersler 3,5 ay sürecektir. Yazın zoom üzerinden canlı eğitimler olmayacaktır.

TEZLİ Öğrenim süresi: Tezli yapmak istenirse 1 yıl ( 3 dönem ) okunması gerekmektedir.+ 1 dönem fazla okunacaktır.2023 Eylül ayında mezun olacaklardır. Okulun yaz dönemi bulunmaktadır. Tezli yada tezsiz yüksek lisans olması denklik belgesi alınmasına engel değildir. Sadece denklik başvurusunda tezli mezun olanlardan YÖK tez kapak ve özetini istemektedir.

TEZLİ TEZSİZ  arasında dönem ve ücret farklılığı vardır. Eğitim ikisinde de aynı verilecektir.Türkiye’de doktora yapmak isteyenlerin tezli yüksek lisans tercih etmesi gerekmektedir.Akademik kariyer düşünmezseniz tezsiz yüksek lisans ekonomik mesleğe yöneliktir. Denklik almanızda tezli tezsiz yüksek lisans farkı yoktur.

Tezi hazırladıktan sonra eksikleri için tez hocanıza göndereceksiniz. Tez hocanız eksikleri söyleyecektir. Eksikler tamamlana kadar bu döngü de devam edecektir. Tez ile ilgili bütün sorumluluk ve komple İngilizce hazırlanması öğrenciye aittir.

Tezi Türkçe hazırlayıp İngilizceye bir tercüme firmasına verip çevirttirebilirsiniz.  Dil konusunda hocalar kasmamaktadır. Rahat olun.

Tez’de konunuzu  1 EKİM 2022 kadar belirtiyorsunuz. Yani konuyu sizin seçeme avantajınız var. Ocaktan eylüle kadar tezinizi danışman desteğiyle yaza kadar hazırlarsınız . 2023 eylülde siz isterseniz tercümanla sunum yapıp mezun oluyorsunuz. Sunum zoom üzerindendir.

VERİLECEK BELGE

Eğitim sonunda örgün eğitim Yüksek lisans Diploması verilmektedir. Bu bir sertifika programı değildir.

ÜCRETLER

Normal koşullarda Okul dönem harcı 1500 eurodur. Dönem harçları 1500 eurodan 1 yıllık  dil hazırlığğı 1 yıl bilimsel hazırık 2 yıl bölüm dersleri 12000 EURO’dur. Yaptığımız anlaşmayla 1 peşin ve 2 taksitlerle 7500 euroluk indirim yapılarak  toplam 4500 euro ödeme yapacaksınız.

Tezsiz  toplam 4416 EURO

Tezli 5916 EURO

Ücet konusunda tezli programa katılmak isteyenler evrakla bize gönderildikten hemen sonraki gün 3000 Euro ödeyecektir.

Tezsiz programa  katılmak isteyenler evrakla bize gönderildikten hemen sonraki gün  1500 Euro ödeyecektir.

Evrak kontrolünden sonra banka bilgileri iletilecektir

Tezli teziz fark etmeksizin Okul taksitleriniz her dönem 972 euro olacaktır. Taksit sayısında bir kolaylık istedik ve herkese bu imkan sağlanmıştır.

1.Taksit 5 Eylül’e kadar  2. Taksit 5 ocağa kadar 3. Taksit 5 mayısa kadar ödenmelidir.

Yani tezli ortalama toplam 5916 EURO (3000 euro nakit 972×3 taksit)

Tezsiz ortalama 4416 EURO. (1500 euro nakit 972×3 taksit )

NOT: Tezlide tez sunumundan 3 ay önce  üniversiteye 75 euro yatırmanız gerekiyor.

 

MEZUNİYETTE EK ÜCRET

Diploma ücreti yoktur.. Geçici mezuniyet belgesi, diploma, BG diploma eki, EU diploma eki , Transkript gibi belgelerinizin Bulgaristan Eğitim bakanlığı tasdikleri, Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tasdikleri tüm tercümeler ve Türk konsolosluğu onayları ve kısacası Bulgarca evrakların YÖK’e verilecek hale getirilmesi için ortalama 450 EURO ödemeniz gerekmektedir.

Hiçbir sebeple Kayıt dondurma ve eğitimi bırakarak ücreti geri iade isteme imkanı yoktur.

KAYITTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Asillerin ve yedeklerin Kayıt tarihini kaçıranların teslim edecekleri evraklar kabul edilmeyecek olup kayıt yapılmayacaktır. Kayıt tarihi uzamayacaktır.

Kesin kayıtlar  postayla yada yüz yüze yapılmaktadır. Tercih katılımcılarındır.

KAYIT YETKİLİSİ

New Bulgarian Üniversitesinin Dil ve Konuşma Terapisi Programlarına Türkiye’de kayıt yetkisi sadece Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Özgür Tekol’a verilmiştir. Hiçbir firmanın kayıt yetkisi yoktur. Özgür TEKOL hakkında bilgi için https://ozgurtekol.com.

Anasayfa

KAYIT EVRAKLARI

Kayıt içi gereken evraklar sadece kesin kayıt yapacaklara gönderilecektir.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ VE İRTİBAT BİLGİLERİMİZ

Binlerce kişiye özel yazımlarla toplu mesaj attığımızdan herkese aynı anda mesaj gelmeyebilir.

Pazar günleri çalışmıyoruz. Cumartesi 14.00 kadar. Hafta içi 9.00 ile 18.00 arası yerimizdeyiz.

Web sitemiz: https://ozgurtekol.com/tr

Kesin kayıda geleceklere ıslak imzalı ve kaşeli evrak verilecektir. Adres: Şişli Merkez Mahallesi Hasat Sok No:52  Kamara İş merkezi /  İstanbul   Posta kodu: 34381

Whatsapp & çağrı merkezi : 0850 840 86 82

https://ozgurtekol.com/tr/dil-ve-konusma-terapisi-yuksek-lisans-programi/  adresinden   program   hocalar   ve   üniversite   hakkında

ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSU

Bize kayıt ücretlerini ödeyerek evraklarıyla kayıt olan öğrencilerimiz faizsiz öğrenim kredisine seneye başvurabilirler. 2022 ekim ayında öğrenim kredisi için Türkiye’deki KYK’ya başvurabilirsiniz. KYK başvuruları her yıl ekim ayı içerisinde gerçekleşmektedir. Taksitle ödeme yapanlar henüz erken mezun olmadıkları için öğrenim kredisi 2 yıl alabilirler. Nakit ödeyenler 1 dönem erken mezun oldukları için 1 yıl öğrenim kredisinden faydalanabiliyorlar. Öğrenim kredisi çalışanlara da çıkabilmektedir. Kesin kredi çıkar yada çıkmaz demek zordur.

https://kygm.gsb.gov.tr/  sitesinden öğrenim kredileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

EĞİTİM / EĞİTİM DİLİ VE ÖDEVLER

Eğitim dili İngilizce Balkanlarda ve Avrupa’da İngilizce konuşma terapisi yüksek lisans programı açan tek üniversitedir. Diğer üniversiteler İngilizce eğitim vermedikleri için kaynak bulma zorluğu oluştururlar. Ödevler rahat hazırlanır. Ama İngilizce dışında konuşma terapisinde kaynak bulmak çok zordur. Bizim üniversitemiz İngilizce eğitim verdiği için bu konuda avantajlıdır. Bulgarca konuşma terapisi master programları çok zordur. Bulgarca  Kiril alfabesi ve değişik bir sesletimi olunca öğrenmesi de çok zordur. Akademik Bulgarcaya sahip olmak belli bir yaş üzeri yılları almaktadır. Akademik Bulgarcayı öğrenemeyen Bulgarca programlara gidenler derslerde maalesef başarısız oluyorlar. İngilizce en azından latin alfabesi ve herkesin aşinalığı var. İngilizce master yapanlar uluslararası bir diplomaya sahip olurlar.

Eğitim dili Türkçe olamaz çünkü Türk hocalar derse girmemektedir.

Sınav yerine hocalar 1- 2-3  sayfalık ödevler istiyorlar. İngilizce olarak ödevler üniversite eğitim sitesinden (moodle uzaktan eğitim programı ) gönderilmektedir. Takıldığınız yerlerde tercüme firmalarından da destek alabilirsiniz.

Üniversite sisteminden ders dokümanları indirebiliyorsunuz. Zoom derslerinde kameranız ve dinlerken sesiniz kapalı olmalı.

Hocalar ders anlatırken sözlü soru sormuyorlar . Pasif dinleyici olabilirsiniz. Hocalar sürekli konularını anlatımına odaklanıyorlar. Soru sorarsanız dersteki anlatımı bölmemek için zoom’un chat kısmından yazmalısınız.

Ödevler eksik olursa tamamlanması için öğrenciler hocalar tarafından tekrar uyarılır. Hocaların  üniversite  sistemine  yüklediği  ders  dokümanları  isteyen  öğrenciler Google translate ile çevirisinden yardım alabilirler.

Hocalara ödevler İngilizce gönderilmeli İngilizce ödevi hazırlarken İngilizce tercüme

firmalarıyla görüşebilirsiniz.

Dikkat  Zoom derslerinin sonradan seyredebileceğiniz video kayıtları olmayacaktır.

UYGULAMALAR

Programa katılan öğrenciler ocak ayından itibaren telepraktis ( Telepractice )  yöntemiyle zoom üzerinden uygulamalara katılabilirler ve staj yapacaklar. Telepraktis pandemi döneminde Türkiye Amerika ve Avrupa’daki Üniversitelerin konuşma terapisi eğitiminde kullandıkları bir yöntemdir.

İsteyen öğrenciler  3 ocak 2023’te bulgaristana agiderek 6 ay kalabilirler.Bulgaristanda gitmek mecburi değildir. Yerinde uygulamaları görmek isteyenler içindir.

YÖK DENKLİK BAŞVURUSUNDA EK EVRAK TEMİNİ

Üniversiteden mezun olduğunuzda New Bulgarian Üniversitesi’nden (YÖK’ün mezunlardan istediği ) YÖK’e denklik için ek bir evrak verilecektir. Evrakta örgün eğitimin pandemi koşullarından dolayı online verildiği yazmaktadır. Bu YÖK’ün denklikte talep ettiği bir evraktır. Gördüğünüz gibi mevzuata tamamen hakimiz.

ULUSLARARSI DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ DERNEKLERİNİN KONGRE VE SEMİNERLERİNE KATILMA

Öğrencilerimiz bu yıl NBU ders hocalarımızdan Öğretim görevlisi Ph.D Ioannis Vogindroukas Bilimsel kurul başkanı olduğu Panhellenik Logopedistler Derneğiyle 28, 29 ve 30 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye Dil ve Konuşma Derneği işbirliğiyle organize edilen 14th congress of speech pathology ( Dil ve Konuşma Terapisi ) Kongresine katıldılar.

https://14thcongress.logopedists.gr/   https://www.dktd.org/ https://logopedists.gr/

PROGRAMIMIZI KARALAYAN BAZI KONUŞMA TERAPİSTLERİNE ve

PROGRAMIMZI KÖTÜLEYEN KİŞİLERE  İTİBAR ETMEYİN.

Yurt dışı mezun yüksek lisans mezunlarının sektörü daraltabileceği ve kendilerini rakip olacaklarını düşünen çok fazla terapist vardır.

5 yıl okuyarak lisans programından mezun olan bir konuşma terapisti aynı kurumda hatta yan tarafındaki odada çalışan bir özel eğitimcinin 8 ayda ( 2 sömestr ) ile yurt dışından mezun olacağını kabullenememektedir. Bu tamamen hazımsızlıktır. İlgili meslek yasası çıktığında yüksek lisans ve doktora mezunlarına verilen bir haktır. Bu yasa çıktığında lisans programları Türkiye’de yoktu ve bu işin yükünü yüksek lisans mezunları yüklenmiştir. Bu yüzden devletin verdiği bir haktır, yüksek lisans mezunu olunca konuşma terapistliği mesleğini icra etmek.

Yüksek maaş işe başlayan bir konuşma terapisti maaşının ve itibarının düşme korkusu ile programımıza başlayacak öğrencilere programımızı çekinmeden kötülemektedirler. Birisinin gitmesini engellemenin avantajlarını bilirler. Ama yüksek lisansa programımızı katılmayı düşünen kişiler kurumlarında çalışan yanlış adres olan konuşma terapistlerine sorarak kendi ayaklarını kaydırıldıklarını göremezler. Hatta yurt dışından konuşma terapisinden mezun olanlar da çalıştıkları kurumlarda programımıza gelmek isteyenleri kasıtlı olarak kafalarını karıştırarak kayıt yapmalarını istemezler. En çok söylenen yalan denkliğinin olmadığı yalanıdır. Biz denkliği olduğunu YÖK’ün sitesinden adres vererek ve örnek denklik belgesi göndererek ispatlarken onlar denklik olmadığını ispatlayamaz, karalama yaparlar. Amaç mide bulandırmak ve birinin daha mezun olarak meslekteki rekabeti arttırmasını engellemek. Bu meslek Türkiye’de ne yazık ki kıskançlık rekabet ortamıyla gelişmektedir. 2017’de lisans programları daha yeni açılmışken doğru dürüst mezun yokken bu kıskançlık ve rekabet niye. Katılımcıların bunu iyi düşünmeleri gerekmektedir. Programımızı kötüleyen birisi varsa ya kıskanç bir konuşma terapistidir yada maddi imkansızlıklardan dolayı programa katılamayan biridir.

Programımızı kötüleyen özgür Tekol’a hakaret ve tehditte bulunan kişilere karşı savcılığa suç duyurunda bulunmaktan çekinmiyoruz.

KONUŞMA TERAPİSTLERİ TÜRKİYE’DE  NE KADAR MAAŞ ALIRLAR

AYLIK 20000- 25000 TL arası maaş alırlar.

AVRUPA ÜLKELERİNE ÇALIŞMA VE İŞYERİ AÇMA FIRSATINIZ

AB ülkesinden mezun olduğunuz için AB ülkelerinde çalışabilirsiniz iş yeri klinik merkez açabilirsiniz. Tabii ki gideceğiniz ülkenin dilini öncesinden öğrenmelisiniz. AB ülkelerinde Dil ve Konuşma Terapistleri ortalama 6290 EUR aylık maaşları vardır.. Maaşlar 2.890 EUR (en düşük) ile 10.000 EUR (en yüksek) arasında değişmektedir.

Avrupa’da çalışmak isteyen ve gideceği ülkenin dilini öğrenen mezunların Avrupa’da iş bulmaları için yurt dışına görüşebiliyoruz. Bu ek hizmet için ek ücret alıyoruz. ( Böyle bir ek hizmetin ücreti şu an belirtmiyoruz. Mezun olmaya yakın öğrencilere ek hizmetin ücreti bildirilecektir.)

AB Ayrıntılı maaş için aşağıdaki link

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=81&loctype=1&job=986&jobtype=3

PROGRAM AVANTAJLARI

Avantajları 1 yıl dil hazırlık 1 yıl bilimsel hazırlık 2 yıl bilim dersleri toplam 4 yıl süren yurt dışı eğitim bizde yaz dönemiyle beraber 1 yıldır. Kısa sürede mezun olmaktasınız.

Denkliği olan bir üniversite olması. İmza yetkisini alabilmeniz için denkliği olan bir

üniversitede okumanız gerekir.

İngilizce olmasıyla dünyadaki tüm kaynaklara rahat ulaşabilir.

2/3 indirime sahip olunması

Örgün eğitim online verildiği için Bulgaristan’da kalmıyorsunuz. İsteyen kalabiliyor.

Hocaların zoom üzerinden soru sormaması

Hocaların sınav yerine ödev ile ders geçme notu vermesi Okul kesinlikle uzamama garantisi

Verilecek diploma Avrupa birliği diploması olduğu için Tüm AB ülkelerinde de çalışabilirsiniz. AVRUPA DİPLOMA EKİ TÜM MEZUNLARA VERİLMEKTEDİR. Bu dönem kayıtlarında Branş koşulu koymayarak çok büyük avantaj sağlamıştır.

Diğer üniversitelerde 1 yılda verilen Diploma ve diğer belgeler Yeni Bulgar Üniversitesinde sadece 4 ayda verilmektedir. YÖK’teki denklik işlemlerinin hızlıca bitmesi için diplomanızın erkenden alınması önemlidir.

2022 ekim ayında Öğrenim kredisine başvurma imkanı.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ ve ÜNİVERSİTE TARAFINDAN SADECE TÜRKİYE’DE YETKİLENDİRİLMİŞ  TEK KAYIT SORUMLUSU Özgür TEKOL’dur.

sürekli whatsapp mesajı göndermiyoruz. Sessiz bildirim gönderebilen telegram kanalı kullanıyorum. İnstagram facebook ve youtube artık paylaşım bildirimlerini takipçilere göndermediği için telegram kanalını tercih ettim. Telagram kanalıma üye olanlar sürekli yaptığım etkinlik ve eğitimleri takip edebilirler. Şahsım olarak  Konuşma terapisi okuma ve yazma bozuklukları üzerine online eğitimcilere ve terapistlere katılım belgeli eğitimler vermekteyim.

Telegram kanalım  https://t.me/ozgurtekol

mülakat formunu doldurmak için link

https://ozgurtekol.com/tr/dktform/

Programla ilgili görsel ve videolar için link

https://ozgurtekol.com/tr/dil-ve-konusma-terapisi-yuksek-lisans-programi/

KONUŞMA ENGELLİLER FEDERASYONU BAŞKANI ÖZGÜR TEKOL

İçeriklerin bizden izinsiz sosyal medyada paylaşılması yasaktır. İzinsiz içerik paylaşımıTCK’ya göre suçtur. Lütfen bu dokümanı arkadaşlarınızla paylaşmayın.