Skip links

EMZİK KULLANIMI ÇOCUĞUN KONUŞMASINI ETKİLER Mİ?

EMZİK KULLANIMI ÇOCUĞUN KONUŞMASINI ETKİLER Mİ?

Emziklerin birçok bebek için faydalı olabileceğine şüphe yoktur. Araştırmalar, emziklerin bebekleri yatıştırmaya, ağrıyı geçirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Bununla birlikte, bir yaşından sonra aşırı emzik kullanımı konuşma ve dil gelişimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Uyanıkken emzik kullanan çocuklar, seslerini uygulayabilecekleri ve erken kelimeleri kullanabilecekleri süreyi kısıtlıyorlar. Uyanıkken emzik kullanan çocukların konuşma için kaslarını geliştirmek için daha az fırsatı olacaktır. Özellikle çocuk emzik ağızındayken  konuşmaya çalışırsa, artikülasyon hataları gelişebilir. Ayrıca araştırmalar, aşırı emzik kullanımının orta kulak iltihabında (orta kulak iltihabı) artışa yol açabileceğini ve bunun da konuşma gelişimini etkileyebileceğini göstermiştir. Son olarak, emzik kullanımı çene ve diş dizilimini etkileyerek konuşma seslerinde bozulmaya neden olabilir.

Çocuğunuzu bu sorunlardan korumak için iyi emzik kullanımı için aşağıdaki ipuçlarını öneriyorum:

Çocuğunuzu emzikten 6 ila 12 ay arasında kesmeye başlayın. Çocuğunuzu sakinleştirmenin müzik, yürüyüşe çıkma, en sevdiği oyuncağı tutma gibi diğer yollarını yavaş yavaş tanıtın. Emziğin alışkanlık haline gelmesinden kaçının.

Emziği sadece uyku ve dinlenme zamanı için saklayın ve çocuğunuzun uyanık olduğu saatlerde yanında bulundurmamaya çalışın.

Yalnızca çocuğunuzun yaşı için tasarlanmış emzikleri kullanın.

Kullanımlar arasında emziği yıkayarak temiz tutun.

Emziği asla tatlı yiyeceklere batırmayın, çocuğunuzun dişlerini koruyun.

Çocuğunuzun emzik ağzındayken konuşmasına izin vermeyin.

GECİKMİŞ KONUŞMA UZMANI , KONUŞMA ENGELLİLER FDERASYONU BAŞKANI Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Özgür TEKOL.
Bu makale hiçbir şekilde kopyalanarak hiçbir sitede yada sosyal medyada yayınlanamaz. Sadece web sitemdeki ilgili link paylaşılabilir. İçeriği yayınlayanlar hakkında yasal haklarımı kullanmaktan çekinmeyeceğim.

Leave a comment