Skip links

BULGARİSTANDA YÜKSEK LİSANSIM
Bulgaristan’da bulunan Bulgaristan’ın en eski ve en büyük üniversitesi olan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesinde yüksek lisans yaparak Uzman Dil ve Konuşma Terapisti oldum. 2011 yılındaki meslek yasasıyla yüksek lisans ve doktora yapanlar da konuşma terapistidir denilmektedir.
“2011 MESLEK YASASI”
d) Dil ve konuşma terapisti; dil ve konuşma terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapan, bireylerin ses, konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tabip tarafından teşhisi konulmuş yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık meslek mensubudur. RESMİ GAZETE 26 Nisan 2011 SALI Sayı : 27916 Kanun No. 6225
ilgili yasayla Yüksek lisans mezunları mesleklerini icra edebiliyorlar. örneğin işletme fakültesi mezunu hukukta master yaptığında avukat olamaz ama konuşma terapisi alanında master y aptığında konuşma terapisti olabilir. Şu an Türkiye’de tüm üniversiteler konuşma terapisi lisansından gelmeyenleri yüksek lisansa almıyorlar ama yurt dışına işbirliği yaptığım üniversitelerde farklı alandan da gelseniz bu bölümde yüksek lisans yapabiliyorsunuz.Bu yüzden yurt dışına belli aralıklarla yüksek lisans okumak için diğer bıranşlardan öğrenciler göndermekteyim. Ülkemizde halen çok fazla konuşma terapisti açığı vardır.Sebebi 2015 yılından itibaren Türkiye’de ilk defa konuşma terapisi lisans programları açılmasıdır.
KONUŞMA TERAPİSİ LİSANS PROGRAMLARINI AÇILMASIYLA İLGİLİ BAKANLIĞA TALEBİM
Dil ve Konuşma Terapisi lisans programlarının açılması için 3 ARALIK 2012 Dünya Engelliler Gününde dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile görüştüm. Görüşme sonrası Millî Eğitim Bakanı Ömer Dinçer YÖK’te DKT lisans bölümlerinin açılması için çalışma başlatmıştır.