Skip links

KONUŞMA TERAPİSİNDE YÜZ MASAJI SAHTEKARLIĞI

KONUŞMA TERAPİSİNDE YÜZ MASAJI SAHTEKARLIĞI

Özellikle  Rusya ve Türk devletlerinden gelen konuşma terapisti olmayan eğitimleri bilinmeyen şahıslar ( MASÖRLER ) youtube yada sosyal medya platformlarında canlı yayın yapmaktalar. Video ve canlı yayınlarda konuşma problemi olan tüm çocuklara yüz masajı hatta ayak masajı yapmaktalar. Konuşma terapisini sadece yüz el ayak ovalamaya indiren bu gülünç çalışma sadece zaman kaybıdır. Aileleri tatlı dilleriyle kandırarak her seansta masaja girişerek terapideki  cahilliklerini masajla kapamaktalar. Bir de övüne övüne, kabara kabara konuşma terapisti olduklarını yazmaktalar. Türkiye’deki hiçbir terapist yada konuşma terapistleri dernekleri siz konuşma terapisti değilsiniz siz ne yapıyorsunuz bile denmediği için bu yazıyı kaleme aldım.

Konuşamayan çocuğa, artikülasyon problemleri çekenlere, hatta kekemelik problemi yaşayanlara bile masajdan başka bir şey bilmeyen bu popüler akımın artık sonu gelmiştir. Masaj sadece yüz kaslarında problem olan, kas hastalığı olan  çocuk yada inme geçiren yetişkinlerde kısa süreli terapi başlangıcında ara ara yapılan bir yöntemdir. Otizm gibi nörogelişimsel bozukluk yaşayan yüz sinirlerinde kaslarında problem yaşamayan konuşamayan çocuğa yüz masajı neden yapılır. Kaslar çalışıyor ama bu kasların uyumlu hareket etmesini sağlayacak beyindeki planlama olmadan kaslar ses kelime üretimlerini yapamaz. Yanağa yüze yapılan masaj dilin ucunu dişte nereye dokunacağını, ne aralıkta dokunacağını, nasıl eklemleme yapacağını öğretemez.

GECİKMİŞ KONUŞMA UZMANI , KONUŞMA ENGELLİLER FDERASYONU BAŞKANI Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Özgür TEKOL.
Bu makale hiçbir şekilde kopyalanarak hiçbir sitede yada sosyal medyada yayınlanamaz. Sadece web sitemdeki ilgili link paylaşılabilir. İçeriği yayınlayanlar hakkında yasal haklarımı kullanmaktan çekinmeyeceğim.

Leave a comment