Skip links

“KONUŞMAYA HAZIR DEĞİL” YALANINA İNANMAYIN

“KONUŞMAYA HAZIR DEĞİL” YALANINA İNANMAYIN

Konuşmayan çocukların ailelerine bazı konuşma terapistlerinin en çok söyledikleri yalan konuşmaya hazır değil. Özellikle de bu gurup çocuklarla çalışmak çok zor olduğu için ve sonuç alınamayacağı riski de oluğundan bu tür çocuklarla çalışmak istemezler. özellikle rehabilitasyonlarda çalışan bazı konuşma terapistleri özel eğitim öğretmenlerine yada kreşe yönlendirirler. Özel öğretim öğretmenlerine, odyologlara, sınıf öğretmenlerine saygım var ama konuşmayla alakalı bir meslek değildirler. Bu hazır olma hali çocuk konuşana kadar devam edecektir. Çocuk konuştuktan sonra konuşma terapistine neden ihtiyaç duysun ki aileler. Çok ironik bir durum. Mesleki anlamda utanç verici bir olaydır, konuşmada problem yaşayan bir çocuğa terapi yapmamak ve başkalarına yönlendirmek. Ülkemizde konuşma terapistliği mesleğinin yeterliliğiyle ilgili bir sorun var. Derhal üniversite hocalarının mesleğin kalitesini ve yeterliliğini arttırmakla ilgili çalışma yapmaları gerektiğine inanıyorum. Evinizde elektrik tesisatının bozulduğunda çağırdığınız elektrikçinin “benimle alakası yok” deyip su tesisatçısına yönlendirmesine benziyor . Konuşma Terapisti önüne gelen konuşma probleminin çözümünü başka mesleklerdeki personele yönlendirmesi mesleğin onurunu zedeleyen bir durumdur.
Birçok ailede yıllarca bu yalana inanarak çocuklarının en değerli zamanda eğitim allamalarına blok koymaktalar. Birebir terapiye başlama ne kadar gecikirse terapiden faydalanılması ve o kadar zorlaşır. 2-3 yaşında yapılan terapiyle 6 yaşında yapılan terapinin fayda açısından dağlar kadar fark vardır. Sorun kemikleşmeden beden dili jest mimik yada işaret dilinde çocuk alışmadan müdahale önemlidir. Alışırsa bu alışkanlığı terk ettirmek konuşmaya çalıştırmaktan daha zordur. 2-3 yaş çocuklarında alışkanlıkları değiştirmek çok daha hızlıdır ve kazanım sağlamak da kolaydır.

GECİKMİŞ KONUŞMA UZMANI , KONUŞMA ENGELLİLER FDERASYONU BAŞKANI Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Özgür TEKOL.
Bu makale hiçbir şekilde kopyalanarak hiçbir sitede yada sosyal medyada yayınlanamaz. Sadece web sitemdeki ilgili link paylaşılabilir. İçeriği yayınlayanlar hakkında yasal haklarımı kullanmaktan çekinmeyeceğim.

Leave a comment