Skip links

OTİZMDE EKOLALİNİN NEDENİ

OTİZMDE EKOLALİNİN NEDENİ

Ekolali otizmli çocukların duydukları ses kelime ve cümleleri anlamsızca farklı zamanlarda farklı yerlerde kullanmasıdır. Öğrenilen ses, kelime ve cümle doğru zamanda ilintili konularda iletişim sırasında kullanılmaz. Ekolaliye otizmli çocuklar yatkındır.

Ekolali aslında çocuk gelişiminin normal bir parçasıdır: Yeni yürümeye başlayan çocuklar konuşmayı öğrendikçe duydukları sesleri taklit ederler.

Bununla birlikte, zamanla, tipik olarak gelişen bir çocuk dili öğrenir ve yeni sözcükleri birbirine bağlayarak ihtiyaçlarını ve fikirlerini iletmek için kullanır.

Çocukların çoğu 3 yaşına geldiklerinde, kendi benzersiz seslerini ve tonlamalarını kullanarak kelimeleri seçerek veya cümleler kurarak başkalarıyla iletişim kurar.

4 veya 5 yaşına geldiklerinde, soru sorabilir, cevaplayabilir, konuşmayı sürdürebilir ve başkalarıyla iletişim kurmak için dili  kendi yöntemleriyle kullanabilirler.

Ama otizmli çocuklarda bilişsel bozukluk olduğu  için öğrendiği ses, kelime yada cümleleri iletişim sırasında konulara göre  seçerek ve sıralayarak kullanma becerisine sahip değildirler.

GECİKMİŞ KONUŞMA UZMANI , KONUŞMA ENGELLİLER FDERASYONU BAŞKANI Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Özgür TEKOL.
Bu makale hiçbir şekilde kopyalanarak hiçbir sitede yada sosyal medyada yayınlanamaz. Sadece web sitemdeki ilgili link paylaşılabilir. İçeriği yayınlayanlar hakkında yasal haklarımı kullanmaktan çekinmeyeceğim.

Leave a comment